The Lifan Smart 50 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.50 ccm (3,00 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 2.68 HP (1,99 kW)) @ 8000 RPM, 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 5000 RPM and a top speed of 50.0 km/h (30,94 mph)
Scheduled maintenance is vital for keeping your Lifan Smart 50 operating reliably. Common service items comprise batteries. Using quality components, your Smart 50 will continue to deliver excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Lifan Smart 50 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before going ahead and buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.50 ccm (3,00 cubic inches) |
| Power: | 2.68 HP (1,99 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | 50.0 km/h (30,94 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 1920 mm (75,22 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |