The Ducati Sport 1000 Biposto is a 4 stroke, Classic bike with a Air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 90.78 HP (65,97 kW)) @ 8000 RPM, 91.25 Nm (9,25 kgf-m or 66,96 ft.lbs) @ 9300 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an important feature. The Ducati Sport 1000 Biposto is fitted with a 15.00 litres (3,94 gallons) fuel tank and features a Desmodromic valve control fuel management system, ensuring efficient fuel economy during your journeys.
Scheduled maintenance is necessary to maintain your Ducati Sport 1000 Biposto performing at its best. Frequently replaced components comprise spark plugs. With regular servicing, your Sport 1000 Biposto can keep delivering excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for Ducati Sport 1000 Biposto Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - R17 and the Rear Tyre size is 180/55 - R17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 90.78 HP (65,97 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 91.25 Nm (9,25 kgf-m or 66,96 ft.lbs) @ 9300 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 15.00 litres (3,94 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Classic |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 186.0 kg (408,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |