The Honda VF 1100 S Sabre V65 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1098.00 ccm (66,67 cubic inches) V4, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 121.00 HP (87,86 kW)) @ 9500 RPM, 101.70 Nm (10,35 kgf-m or 74,63 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is a key consideration. The Honda VF 1100 S Sabre V65 includes a 21.95 litres (5,77 gallons) fuel tank and employs a DOHC fuel control system, delivering reliable performance for your rides.
Scheduled maintenance is key to maintain your Honda VF 1100 S Sabre V65 in top condition. Essential service parts consist of sprockets. With the right parts, your VF 1100 S Sabre V65 can keep delivering reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
If you are looking for Honda VF 1100 S Sabre V65 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 110/90 - 18 and the Rear Tyre size is 130/90 - 17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V4 |
|---|---|
| Displacement: | 1098.00 ccm (66,67 cubic inches) |
| Power: | 121.00 HP (87,86 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 101.70 Nm (10,35 kgf-m or 74,63 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.95 litres (5,77 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 1984 |
| Weight: | 241.5 kg (529,84 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Dual disc with twin-piston calipers |
| Rear Brakes: | Single disc. Disc with twin-piston caliper |