The Benelli Titanium 07 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 1131.00 ccm (68,66 cubic inches) In-line three type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 135.44 HP (98,41 kW)) @ 9250 RPM, 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 6750 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is a critical feature. The Benelli Titanium 07 is equipped with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, providing efficient fuel economy during your journeys.
Regular maintenance is key for ensuring your Benelli Titanium 07 running smoothly. Regular replacement items comprise drive chains. With the right parts, your Titanium 07 will continue to deliver great rides for many miles.
Loading products...
If you are looking for Benelli Titanium 07 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ;17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ;;17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line three |
|---|---|
| Displacement: | 1131.00 ccm (68,66 cubic inches) |
| Power: | 135.44 HP (98,41 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 117.00 Nm (11,84 kgf-m or 85,87 ft.lbs) @ 6750 RPM |
| Compression: | 11.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |