The Kawasaki Zephyr 1100 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 1062.00 ccm (64,48 cubic inches) In-line four, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 93.00 HP (67,56 kW)) @ 8000 RPM, 90.00 Nm (9,15 kgf-m or 66,07 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 215.0 km/h (132,93 mph)
Regular maintenance is key for maintaining your Kawasaki Zephyr 1100 operating reliably. Frequently replaced components consist of batteries. With the right parts, your Zephyr 1100 will keep providing great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1062.00 ccm (64,48 cubic inches) |
| Power: | 93.00 HP (67,56 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 90.00 Nm (9,15 kgf-m or 66,07 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 215.0 km/h (132,93 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 252.0 kg (552,82 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |