The Bimota DB6 Borsalino is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Oil and air cooled 1079.00 ccm (65,51 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7500 RPM, 105.00 Nm (10,65 kgf-m or 77,01 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is an essential factor. The Bimota DB6 Borsalino is equipped with a fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel control system, ensuring good efficiency on the road.
Scheduled maintenance is essential to keep your Bimota DB6 Borsalino running smoothly. Common service items comprise spark plugs. Using quality components, your DB6 Borsalino will keep providing reliable service over the long term.
Loading products...
If you are searching for Bimota DB6 Borsalino Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before purchasing a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1079.00 ccm (65,51 cubic inches) |
| Power: | 95.00 HP (68,95 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 105.00 Nm (10,65 kgf-m or 77,01 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 185.0 kg (405,86 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc. Bremo |
| Rear Brakes: | Single disc. Bremo |