The Honda CBR 1000 RR Fireblade is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 169.50 HP (123,08 kW)) @ 11250 RPM, 114.50 Nm (11,64 kgf-m or 84,08 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an important aspect. The Honda CBR 1000 RR Fireblade is equipped with a 18.16 litres (4,78 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel delivery system, delivering consistent mileage for your adventures.
Proper upkeep is key for keeping your Honda CBR 1000 RR Fireblade operating reliably. Regular replacement items consist of fuel filters. Using quality components, your CBR 1000 RR Fireblade will keep providing excellent performance for many miles.
Loading products...
If you are searching for Honda CBR 1000 RR Fireblade Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 169.50 HP (123,08 kW)) @ 11250 RPM |
| Torque: | 114.50 Nm (11,64 kgf-m or 84,08 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 12.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.16 litres (4,78 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 176.0 kg (386,06 pounds) |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |