The BMW HP2 Sport is a 2 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) Two cylinder boxer, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
During extended trips, the fuel system is an essential factor. The BMW HP2 Sport includes a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and utilizes a SOHC fuel delivery system, ensuring reliable range during your journeys.
Scheduled maintenance is essential for maintaining your BMW HP2 Sport performing at its best. Regular replacement items comprise sprockets. Using quality components, your HP2 Sport will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
If you are looking for BMW HP2 Sport Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 178.0 kg (390,44 pounds) |
| Length: | 2135 mm (83,68 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. Optional ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. Optional ABS |