The Keeway Flash is a 2 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.80 ccm (3,02 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.44 HP (2,49 kW)) @ 7000 RPM, 3.92 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 6000 RPM and a top speed of 45.0 km/h (27,86 mph)
When riding, the tank size is a key consideration. The Keeway Flash is fitted with a 5.00 litres (1,31 gallons) fuel tank, providing reliable fuel economy for your adventures.
Preventative care is necessary for ensuring your Keeway Flash in peak form. Frequently replaced components involve clutch plates. By using genuine parts, your Flash can maintain reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Keeway Flash Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/60 - 12 and the Rear Tyre size is 100/60 - 12 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.80 ccm (3,02 cubic inches) |
| Power: | 3.44 HP (2,49 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 3.92 Nm (0,40 kgf-m or 2,89 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 6.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 45.0 km/h (27,86 mph) |
| Fuel Capacity: | 5.00 litres (1,31 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 81.0 kg (177,71 pounds) |
| Length: | 1695 mm (66,37 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |