The Veli VL150 15 is a 4 stroke, Sport bike with a 149.50 ccm (9,07 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.39 HP (8,26 kW)) @ 8000 RPM and a top speed of 90.0 km/h (55,62 mph)
Preventative care is crucial for keeping your Veli VL150 15 in top condition. Regular replacement items involve oil filters. With regular servicing, your VL150 15 can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.50 ccm (9,07 cubic inches) |
| Power: | 11.39 HP (8,26 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 90.0 km/h (55,62 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 130.0 kg (285,17 pounds) |
| Length: | 2050 mm (80,30 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |