The Kymco MXU 50 is a 2 stroke, ATV bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 4.50 HP (3,28 kW)) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the tank size is a key factor. The Kymco MXU 50 comes with a 8.10 litres (2,13 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel delivery system, ensuring consistent performance during your journeys.
Scheduled maintenance is key for maintaining your Kymco MXU 50 in peak form. Popular maintenance parts involve batteries. By using genuine parts, your MXU 50 will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 4.50 HP (3,28 kW)) @ 6000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 8.10 litres (2,13 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 100.0 kg (219,40 pounds) |
| Length: | 1786 mm (69,95 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Single disc |