The Honda XL125V Varadero is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11080 RPM, 10.70 Nm (1,09 kgf-m or 7,86 ft.lbs) @ 9500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the gas tank is an important factor. The Honda XL125V Varadero includes a 17.50 litres (4,60 gallons) fuel tank and uses a SOHC fuel injection system, providing consistent performance on the road.
Proper upkeep is necessary to maintain your Honda XL125V Varadero in top condition. Popular maintenance parts consist of brake pads. With the right parts, your XL125V Varadero can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 11080 RPM |
| Torque: | 10.70 Nm (1,09 kgf-m or 7,86 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | 11.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.50 litres (4,60 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 149.0 kg (326,86 pounds) |
| Length: | 2150 mm (84,18 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |