The MZ Sportstar 125 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 12.00 HP (8,76 kW)) @ 8500 RPM, 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
Routine service is key for maintaining your MZ Sportstar 125 in top condition. Popular maintenance parts involve oil filters. Using quality components, your Sportstar 125 will keep providing strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 12.00 HP (8,76 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 10.00 Nm (1,00 kgf-m or 7,36 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | N/A |