The Voxan Street Scrambler is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 100.00 HP (72,64 kW)) @ 8000 RPM, 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is an essential consideration. The Voxan Street Scrambler is equipped with a 14.50 litres (3,81 gallons) fuel tank, providing good range for your adventures.
Preventative care is necessary for keeping your Voxan Street Scrambler in peak form. Frequently replaced components comprise fuel filters. With the right parts, your Street Scrambler will keep providing dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are looking for Voxan Street Scrambler Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 100.00 HP (72,64 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 95.00 Nm (9,65 kgf-m or 69,75 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.50 litres (3,81 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 190.0 kg (416,81 pounds) |
| Length: | 2110 mm (82,68 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 2-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 2-piston |