The Honda CB 1000 R is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 76.43 HP (55,52 kW)) @ 10500 RPM, 59.00 Nm (5,97 kgf-m or 43,28 ft.lbs) @ 8250 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel system is a key feature. The Honda CB 1000 R includes a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel injection system, giving reliable fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is essential for keeping your Honda CB 1000 R running smoothly. Frequently replaced components comprise batteries. Using quality components, your CB 1000 R will continue to deliver reliable service throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 76.43 HP (55,52 kW)) @ 10500 RPM |
| Torque: | 59.00 Nm (5,97 kgf-m or 43,28 ft.lbs) @ 8250 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 213.0 kg (467,25 pounds) |
| Length: | 2090 mm (81,89 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |