The Ducati MH900e is a 4 stroke, Sport bike with a 904.00 ccm (54,88 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 75.00 HP (54.7 kW, 76.00 Nm (7.7 kgf-m or 56.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Regular maintenance is key for ensuring your Ducati MH900e operating reliably. Popular maintenance parts consist of brake pads. Using quality components, your MH900e can keep delivering great rides over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (54,88 cubic inches) |
| Power: | 75.00 HP (54.7 kW |
| Torque: | 76.00 Nm (7.7 kgf-m or 56.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 186.0 kg (408,05 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |