The MV Agusta F4 Tamburini is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 998.00 ccm (60,60 cubic inches) In-line four type of engine.
This engine has 170.30 HP (123,68 kW)) @ 11750 RPM, 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 9500 RPM and a top speed of 282.8 km/h (174,82 mph)
For daily commuting, the fuel capacity is a key factor. The MV Agusta F4 Tamburini includes a 17.41 litres (4,58 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel control system, delivering consistent fuel economy on the road.
Scheduled maintenance is crucial to maintain your MV Agusta F4 Tamburini in top condition. Common service items include fuel filters. Using quality components, your F4 Tamburini can maintain great rides for many miles.
Loading products...
If you are searching for MV Agusta F4 Tamburini Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/65 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 998.00 ccm (60,60 cubic inches) |
| Power: | 170.30 HP (123,68 kW)) @ 11750 RPM |
| Torque: | 113.00 Nm (11,44 kgf-m or 82,88 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | 13.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 282.8 km/h (174,82 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.41 litres (4,58 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 191.0 kg (418,99 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |