The Veli VL39QT is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 39.50 ccm (2,40 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.35 HP (2,39 kW)) @ 7500 RPM, 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the tank size is an essential consideration. The Veli VL39QT comes with a 3.00 litres (0,79 gallons) fuel tank, delivering good fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is vital for ensuring your Veli VL39QT in peak form. Regular replacement items involve fuel filters. With regular servicing, your VL39QT will sustain dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Veli VL39QT Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 80/90 - 10 and the Rear Tyre size is 80/90 - 10 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 39.50 ccm (2,40 cubic inches) |
| Power: | 3.35 HP (2,39 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 2.50 Nm (0,30 kgf-m or 1,79 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.00 litres (0,79 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 42.0 kg (92,14 pounds) |
| Length: | 1500 mm (58,80 inches) |
| Front Brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |