The MV Agusta F4 1078 RR312 is a 4 stroke, Sport bike with a Liquid cooled 1078.30 ccm (65,47 cubic inches) In-line four, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 190.00 HP (138,01 kW)) @ 12200 RPM, 124.00 Nm (12,54 kgf-m or 91,04 ft.lbs) @ 8200 RPM and a top speed of 300.0 km/h (185,47 mph)
For weekend adventures, the fuel capacity is an important feature. The MV Agusta F4 1078 RR312 is equipped with a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel delivery system, giving good range for your rides.
Scheduled maintenance is essential for keeping your MV Agusta F4 1078 RR312 performing at its best. Regular replacement items include batteries. Using quality components, your F4 1078 RR312 can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are searching for MV Agusta F4 1078 RR312 Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/55 - ZR17 so before buying a tyre, check that it is the correct size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 1078.30 ccm (65,47 cubic inches) |
| Power: | 190.00 HP (138,01 kW)) @ 12200 RPM |
| Torque: | 124.00 Nm (12,54 kgf-m or 91,04 ft.lbs) @ 8200 RPM |
| Compression: | 13.1:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 300.0 km/h (185,47 mph) |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 192.0 kg (421,18 pounds) |
| Length: | 2007 mm (78,61 inches) |
| Front Brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear Brakes: | Single disc. 4-piston |