The Dinli DL 904 Lightning is a 4 stroke, ATV bike with a 448.00 ccm (27,20 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 45.05 HP (32.9 kW, 41.20 Nm (4.2 kgf-m or 30.4 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the fuel capacity is an essential factor. The Dinli DL 904 Lightning is fitted with a 12.80 litres (3,36 gallons) fuel tank and utilizes a DOHC fuel delivery system, delivering excellent fuel economy during your journeys.
Preventative care is essential to maintain your Dinli DL 904 Lightning performing at its best. Frequently replaced components consist of drive chains. By using genuine parts, your DL 904 Lightning will continue to deliver dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 448.00 ccm (27,20 cubic inches) |
| Power: | 45.05 HP (32.9 kW |
| Torque: | 41.20 Nm (4.2 kgf-m or 30.4 ft.lbs |
| Compression: | 10.8:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.80 litres (3,36 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 210.0 kg (460,69 pounds) |
| Length: | 1789 mm (70,05 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |