The Ducati 996 is a 4 stroke, Sport bike with a 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 113.00 HP (82,09 kW)) @ 9250 RPM, 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 260.0 km/h (160,79 mph)
For longer journeys, the fuel system is an important consideration. The Ducati 996 is fitted with a 17.00 litres (4,47 gallons) fuel tank, delivering optimal performance for your adventures.
Routine service is crucial for maintaining your Ducati 996 running smoothly. Popular maintenance parts consist of fuel filters. With regular servicing, your 996 can maintain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Ducati 996 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/60 - ZR17 and the Rear Tyre size is 190/50 - ZR17 so before purchasing a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 113.00 HP (82,09 kW)) @ 9250 RPM |
| Torque: | 96.00 Nm (9,75 kgf-m or 70,45 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | 260.0 km/h (160,79 mph) |
| Fuel Capacity: | 17.00 litres (4,47 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2001 |
| Weight: | 198.0 kg (434,32 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |