The Diamo Velux 250 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 17.00 HP (12.4 kW and a top speed of 96.6 km/h (59,70 mph)
For longer journeys, the tank size is a key aspect. The Diamo Velux 250 includes a fuel tank and utilizes a OHC fuel delivery system, ensuring reliable efficiency during your journeys.
Preventative care is essential for ensuring your Diamo Velux 250 running smoothly. Popular maintenance parts consist of spark plugs. Using quality components, your Velux 250 will keep providing dependable operation over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Diamo Velux 250 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 130/60 - 13 and the Rear Tyre size is 130/60 - 13 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | 17.00 HP (12.4 kW |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 96.6 km/h (59,70 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 169.0 kg (370,74 pounds) |
| Length: | 2032 mm (79,60 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. ABS |
| Rear Brakes: | Single disc. ABS |