The Keeway Cooper is a 2 stroke, Motocross bike with a Liquid cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 7.00 HP (5,07 kW)) @ 12000 RPM, 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 9500 RPM and a top speed of 60.0 km/h (37,11 mph)
When out on the road, the gas tank is an essential aspect. The Keeway Cooper is fitted with a 3.20 litres (0,85 gallons) fuel tank and features a OHC fuel management system, offering excellent fuel economy for your rides.
Preventative care is crucial to maintain your Keeway Cooper performing at its best. Frequently replaced components involve drive chains. With regular servicing, your Cooper will sustain excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 7.00 HP (5,07 kW)) @ 12000 RPM |
| Torque: | 5.50 Nm (0,60 kgf-m or 4,08 ft.lbs) @ 9500 RPM |
| Compression: | 8.7:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 60.0 km/h (37,11 mph) |
| Fuel Capacity: | 3.20 litres (0,85 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 45.0 kg (98,70 pounds) |
| Length: | 1355 mm (53,03 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |