The Ducati Monster S2R Dark is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 803.00 ccm (48,76 cubic inches) Twin type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 76.03 HP (55,22 kW)) @ 9500 RPM, 74.00 Nm (7,46 kgf-m or 54,33 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the gas tank is a key aspect. The Ducati Monster S2R Dark is equipped with a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank, delivering good efficiency for your rides.
Proper upkeep is crucial for maintaining your Ducati Monster S2R Dark operating reliably. Regular replacement items comprise clutch plates. With the right parts, your Monster S2R Dark can maintain great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Ducati Monster S2R Dark Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 803.00 ccm (48,76 cubic inches) |
| Power: | 76.03 HP (55,22 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 74.00 Nm (7,46 kgf-m or 54,33 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 173.0 kg (379,49 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |