The BMW F800 ST is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Liquid cooled 798.00 ccm (48,45 cubic inches) Twin, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 83.81 HP (60,89 kW)) @ 8000 RPM, 86.00 Nm (8,76 kgf-m or 63,08 ft.lbs) @ 5800 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the gas tank is an important feature. The BMW F800 ST features a 16.00 litres (4,21 gallons) fuel tank and uses a DOHC fuel control system, delivering consistent mileage for your adventures.
Preventative care is essential for ensuring your BMW F800 ST performing at its best. Regular replacement items include sprockets. Through proper maintenance, your F800 ST will keep providing excellent performance over the long term.
Loading products...
If you are searching for BMW F800 ST Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Twin |
|---|---|
| Displacement: | 798.00 ccm (48,45 cubic inches) |
| Power: | 83.81 HP (60,89 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 86.00 Nm (8,76 kgf-m or 63,08 ft.lbs) @ 5800 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 16.00 litres (4,21 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |