The Cagiva W8 125 is a 2 stroke, Enduro bike with a 125.00 ccm (7,59 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9900 RPM, 20.00 Nm (2.0 kgf-m or 14.8 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Proper upkeep is crucial to keep your Cagiva W8 125 in top condition. Frequently replaced components involve oil filters. Through proper maintenance, your W8 125 can keep delivering strong performance for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7,59 cubic inches) |
| Power: | 15.00 HP (10,85 kW)) @ 9900 RPM |
| Torque: | 20.00 Nm (2.0 kgf-m or 14.8 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 114.0 kg (250,04 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |