The Yamaha XJ700XS is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 697.30 ccm (42,34 cubic inches) In-line four, 5 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 86.00 HP (62,49 kW)) @ 9500 RPM, 67.66 Nm (6,87 kgf-m or 49,65 ft.lbs) @ 8000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the gas tank is an important consideration. The Yamaha XJ700XS is equipped with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and features a DOHC fuel control system, providing reliable range for your rides.
Regular maintenance is essential for maintaining your Yamaha XJ700XS operating reliably. Regular replacement items include batteries. With the right parts, your XJ700XS will keep providing great rides over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Yamaha XJ700XS Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 100/90 - 19 and the Rear Tyre size is 130/90 - 16 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | In-line four |
|---|---|
| Displacement: | 697.30 ccm (42,34 cubic inches) |
| Power: | 86.00 HP (62,49 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 67.66 Nm (6,87 kgf-m or 49,65 ft.lbs) @ 8000 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 5 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 1986 |
| Weight: | 215.0 kg (471,63 pounds) |
| Length: | 2235 mm (87,56 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |