The Honda CRF150R is a 4 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 22.26 HP (16,12 kW)) @ 12500 RPM, 13.60 Nm (1,39 kgf-m or 9,95 ft.lbs) @ 10000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the gas tank is an essential consideration. The Honda CRF150R comes with a 4.30 litres (1,13 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel injection system, ensuring consistent range on the road.
Scheduled maintenance is important for keeping your Honda CRF150R in top condition. Regular replacement items consist of sprockets. With regular servicing, your CRF150R can keep delivering strong performance for many miles.
Loading products...
If you are looking for Honda CRF150R Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 70/100 - 17 and the Rear Tyre size is 90/100 - 14 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 22.26 HP (16,12 kW)) @ 12500 RPM |
| Torque: | 13.60 Nm (1,39 kgf-m or 9,95 ft.lbs) @ 10000 RPM |
| Compression: | 11.7:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 4.30 litres (1,13 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 75.0 kg (164,47 pounds) |
| Length: | 1882 mm (73,73 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |