The Kymco Active SR is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 49.00 ccm (2,98 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 3.08 HP (2,19 kW)) @ 8000 RPM, 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is a key aspect. The Kymco Active SR comes with a 3.50 litres (0,92 gallons) fuel tank, giving reliable efficiency on the road.
Preventative care is vital for maintaining your Kymco Active SR in top condition. Popular maintenance parts consist of air filters. Through proper maintenance, your Active SR can keep delivering reliable service over the long term.
Loading products...
If you are looking for Kymco Active SR Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 2.50 - 17 and the Rear Tyre size is 2.75 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2,98 cubic inches) |
| Power: | 3.08 HP (2,19 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 3.20 Nm (0,30 kgf-m or 2,39 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | 8.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 4 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 3.50 litres (0,92 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 94.0 kg (206,16 pounds) |
| Length: | 1995 mm (78,11 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |