The Kymco 125 Stryker offroad is a 4 stroke, Enduro bike with a Air cooled 124.10 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 2 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 7.60 HP (5,47 kW)) @ 8500 RPM, 8.90 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 7500 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel system is an essential aspect. The Kymco 125 Stryker offroad includes a 14.00 litres (3,68 gallons) fuel tank and is controlled by a OHC fuel control system, providing excellent range for your rides.
Preventative care is key to maintain your Kymco 125 Stryker offroad in peak form. Popular maintenance parts include brake pads. Through proper maintenance, your 125 Stryker offroad can maintain great rides for years to come.
Loading products...
If you are looking for Kymco 125 Stryker offroad Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 90/90 - 21 and the Rear Tyre size is 130/80 - 17 so before buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.10 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 7.60 HP (5,47 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 8.90 Nm (0,90 kgf-m or 6,57 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 14.00 litres (3,68 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 142.0 kg (311,53 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |