The Titan Gecko is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1573.00 ccm (95,50 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 94.00 HP (68,26 kW)) @ 5250 RPM, 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 4000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is key for ensuring your Titan Gecko in top condition. Popular maintenance parts involve brake pads. With the right parts, your Gecko will sustain dependable operation for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1573.00 ccm (95,50 cubic inches) |
| Power: | 94.00 HP (68,26 kW)) @ 5250 RPM |
| Torque: | 110.00 Nm (11,14 kgf-m or 80,69 ft.lbs) @ 4000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 256.0 kg (561,58 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |