The Jawa 125 Dakar is a 4 stroke, Enduro bike with a 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 12.60 HP (9,15 kW)) @ 8200 RPM, 9.20 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 7000 RPM and a top speed of 108.0 km/h (66,76 mph)
During extended trips, the gas tank is a key aspect. The Jawa 125 Dakar is fitted with a 6.50 litres (1,71 gallons) fuel tank, giving excellent mileage during your journeys.
Proper upkeep is crucial for keeping your Jawa 125 Dakar in top condition. Frequently replaced components consist of air filters. With regular servicing, your 125 Dakar can maintain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Jawa 125 Dakar Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 3.00 - 19 and the Rear Tyre size is 3.50 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 12.60 HP (9,15 kW)) @ 8200 RPM |
| Torque: | 9.20 Nm (0,90 kgf-m or 6,77 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 108.0 km/h (66,76 mph) |
| Fuel Capacity: | 6.50 litres (1,71 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 2005 |
| Weight: | 99.0 kg (217,21 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |