The Kymco Straight 150 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 149.30 ccm (9,06 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 11.00 HP (7,96 kW)) @ 11000 RPM, 11.80 Nm (1,19 kgf-m or 8,66 ft.lbs) @ 9000 RPM and an unconfirmed top speed.
Preventative care is essential for ensuring your Kymco Straight 150 in top condition. Regular replacement items comprise air filters. Through proper maintenance, your Straight 150 will continue to deliver great rides for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.30 ccm (9,06 cubic inches) |
| Power: | 11.00 HP (7,96 kW)) @ 11000 RPM |
| Torque: | 11.80 Nm (1,19 kgf-m or 8,66 ft.lbs) @ 9000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 1900 mm (74,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |