The Bimota DB 5 Mille is a 4 stroke, Sport bike with a Oil and air cooled 992.00 ccm (60,23 cubic inches) V2, 2 Valve type of engine.
This engine has 92.00 HP (66,86 kW)) @ 8500 RPM, 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel capacity is an essential factor. The Bimota DB 5 Mille includes a fuel tank and utilizes a Desmodromic valve control fuel management system, giving reliable efficiency for your rides.
Proper upkeep is essential for ensuring your Bimota DB 5 Mille running smoothly. Regular replacement items include oil filters. Using quality components, your DB 5 Mille can maintain dependable operation for years to come.
Loading products...
If you are looking for Bimota DB 5 Mille Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 17 and the Rear Tyre size is 180/55 - 17 so before buying a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 992.00 ccm (60,23 cubic inches) |
| Power: | 92.00 HP (66,86 kW)) @ 8500 RPM |
| Torque: | 85.00 Nm (8,66 kgf-m or 62,39 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | 2 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 156.0 kg (342,18 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |