The Nipponia Vorrei 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Air cooled 124.60 ccm (7,56 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 9.30 HP (6,77 kW)) @ 8000 RPM, 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6800 RPM and a top speed of 80.0 km/h (49,45 mph)
For daily commuting, the tank size is a key aspect. The Nipponia Vorrei 125 features a 35.95 litres (9,45 gallons) fuel tank, delivering optimal performance during your journeys.
Preventative care is important to maintain your Nipponia Vorrei 125 operating reliably. Common service items include batteries. By using genuine parts, your Vorrei 125 will continue to deliver excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Nipponia Vorrei 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 110/80 - 16 and the Rear Tyre size is 130/70 - 16 so before buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.60 ccm (7,56 cubic inches) |
| Power: | 9.30 HP (6,77 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 8.50 Nm (0,90 kgf-m or 6,27 ft.lbs) @ 6800 RPM |
| Compression: | 9.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 80.0 km/h (49,45 mph) |
| Fuel Capacity: | 35.95 litres (9,45 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 118.0 kg (258,80 pounds) |
| Length: | 2130 mm (83,48 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |