The Ducati Multistrada 1100 is a 4 stroke, Sport bike with a Air cooled 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 93.87 HP (68,16 kW)) @ 7750 RPM, 102.90 Nm (10,45 kgf-m or 75,52 ft.lbs) @ 10500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel system is a critical consideration. The Ducati Multistrada 1100 is equipped with a 20.00 litres (5,25 gallons) fuel tank and uses a Desmodromic valve control fuel injection system, delivering excellent mileage for your rides.
Proper upkeep is important to keep your Ducati Multistrada 1100 running smoothly. Regular replacement items consist of sprockets. Through proper maintenance, your Multistrada 1100 can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
If you are looking for Ducati Multistrada 1100 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before buying a tyre, make sure that it is the right size.
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1078.00 ccm (65,45 cubic inches) |
| Power: | 93.87 HP (68,16 kW)) @ 7750 RPM |
| Torque: | 102.90 Nm (10,45 kgf-m or 75,52 ft.lbs) @ 10500 RPM |
| Compression: | 10.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 20.00 litres (5,25 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Desmodromic valve control |
| Type: | Sport |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 1196.0 kg (2623,52 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |