The Benelli BX 449 Cross is a 4 stroke, Motocross bike with a 449.00 ccm (27,26 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 55.38 HP (40,20 kW)) @ 9500 RPM, 45.00 Nm (4,58 kgf-m or 33,03 ft.lbs) @ 7000 RPM and an unconfirmed top speed.
For weekend adventures, the tank size is an important consideration. The Benelli BX 449 Cross is equipped with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and is controlled by a DOHC fuel control system, delivering excellent efficiency for your rides.
Scheduled maintenance is necessary for ensuring your Benelli BX 449 Cross in top condition. Frequently replaced components involve spark plugs. With the right parts, your BX 449 Cross will keep providing excellent performance for years to come.
Loading products...
If you are looking for Benelli BX 449 Cross Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/0 - 21 and the Rear Tyre size is 110/90 - 19 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 449.00 ccm (27,26 cubic inches) |
| Power: | 55.38 HP (40,20 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 45.00 Nm (4,58 kgf-m or 33,03 ft.lbs) @ 7000 RPM |
| Compression: | 12.5:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | DOHC |
| Type: | Motocross |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2160 mm (84,58 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |