The BMW R1200ST is a 4 stroke, Sport Touring bike with a Oil and air cooled 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) Two cylinder boxer type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Shaft drive (cardan) driven transmission.
This engine has 110.00 HP (79,90 kW)) @ 7500 RPM, 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is an essential factor. The BMW R1200ST features a 21.00 litres (5,52 gallons) fuel tank, giving reliable range during your journeys.
Preventative care is essential to keep your BMW R1200ST running smoothly. Popular maintenance parts comprise brake pads. Using quality components, your R1200ST will sustain great rides over the long term.
Loading products...
If you are looking for BMW R1200ST Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - ZR17 and the Rear Tyre size is 180/55 - ZR17 so before going ahead and buying a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Two cylinder boxer |
|---|---|
| Displacement: | 1170.00 ccm (71,03 cubic inches) |
| Power: | 110.00 HP (79,90 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 115.00 Nm (11,64 kgf-m or 84,38 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Oil and air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Shaft drive (cardan) |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 21.00 litres (5,52 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Sport Touring |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 205.0 kg (449,64 pounds) |
| Length: | 2165 mm (84,77 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |