The Harley Davidson FXSTB Night Train is a 4 stroke, Custom bike with a Air cooled 1450.00 ccm (88,04 cubic inches) V2 type of engine.
When riding, the tank size is an important factor. The Harley Davidson FXSTB Night Train is fitted with a 18.90 litres (4,97 gallons) fuel tank, providing efficient range on the road.
Scheduled maintenance is essential to keep your Harley Davidson FXSTB Night Train in peak form. Essential service parts include fuel filters. Using quality components, your FXSTB Night Train can maintain strong performance for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1450.00 ccm (88,04 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 106.00 Nm (10,75 kgf-m or 77,81 ft.lbs) @ 3500 RPM |
| Compression: | 8.9:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 18.90 litres (4,97 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 285.8 kg (626,95 pounds) |
| Length: | 2411 mm (94,43 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |