The Goes 520 is a 4 stroke, ATV bike with a Liquid cooled 493.00 ccm (29,93 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 32.18 HP (23,38 kW)) @ 7000 RPM, 36.00 Nm (3,68 kgf-m or 26,47 ft.lbs) @ 5500 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel capacity is an essential consideration. The Goes 520 includes a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, delivering efficient performance on the road.
Scheduled maintenance is important for keeping your Goes 520 running smoothly. Common service items consist of air filters. Through proper maintenance, your 520 can keep delivering great rides over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 493.00 ccm (29,93 cubic inches) |
| Power: | 32.18 HP (23,38 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 36.00 Nm (3,68 kgf-m or 26,47 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | ATV |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | 312.0 kg (684,36 pounds) |
| Length: | 2120 mm (83,08 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |