The Yamaha XVS 250 Drag Star is a 4 stroke, Custom bike with a Liquid cooled 248.00 ccm (15,05 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 22.79 HP (16,52 kW)) @ 8000 RPM, 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
During extended trips, the fuel capacity is an essential consideration. The Yamaha XVS 250 Drag Star features a fuel tank and utilizes a SOHC fuel injection system, ensuring good efficiency for your rides.
Regular maintenance is key for keeping your Yamaha XVS 250 Drag Star operating reliably. Common service items consist of sprockets. With the right parts, your XVS 250 Drag Star can maintain excellent performance for many miles.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 248.00 ccm (15,05 cubic inches) |
| Power: | 22.79 HP (16,52 kW)) @ 8000 RPM |
| Torque: | 22.00 Nm (2,19 kgf-m or 16,12 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2006 |
| Weight: | 147.0 kg (322,48 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |