The Veli VL150 6II is a 4 stroke, Custom bike with a 149.00 ccm (9,04 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 10.72 HP (7,76 kW)) @ 9000 RPM and a top speed of 95.0 km/h (58,71 mph)
Proper upkeep is crucial to keep your Veli VL150 6II performing at its best. Popular maintenance parts consist of air filters. With the right parts, your VL150 6II will continue to deliver dependable operation over the long term.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 149.00 ccm (9,04 cubic inches) |
| Power: | 10.72 HP (7,76 kW)) @ 9000 RPM |
| Torque: | N/A |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric and kick |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | 95.0 km/h (58,71 mph) |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2007 |
| Weight: | 135.0 kg (296,11 pounds) |
| Length: | 2260 mm (88,56 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake (drum brake) |