The Yamaha WR 250Z is a 2 stroke, Enduro bike with a Liquid cooled 250.00 ccm (15,18 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
For daily commuting, the tank size is a key aspect. The Yamaha WR 250Z is fitted with a 13.00 litres (3,41 gallons) fuel tank and uses a Membrane and power valve fuel injection system, offering optimal fuel economy for your rides.
Routine service is important for maintaining your Yamaha WR 250Z in top condition. Frequently replaced components comprise sprockets. With regular servicing, your WR 250Z will keep providing great rides over the long term.
Loading products...
If you are searching for Yamaha WR 250Z Tyres then you will need to look for the correct sizes. On this model the Front Tyre size is 80/100 - 21 and the Rear Tyre size is 110/100 - 18 so before purchasing a tyre, double check that it is the correct size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 250.00 ccm (15,18 cubic inches) |
| Power: | N/A |
| Torque: | 45.96 Nm (4,68 kgf-m or 33,73 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 10.9:1 |
| Stroke: | 2 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Kick |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | 114.3 km/h (70,65 mph) |
| Fuel Capacity: | 13.00 litres (3,41 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | Membrane and power valve |
| Type: | Enduro |
|---|---|
| Year: | 1997 |
| Weight: | 103.0 kg (225,96 pounds) |
| Length: | 2 mm (0,10 inches) |
| Front Brakes: | Single disc. 2-piston caliper |
| Rear Brakes: | Single disc |