The Sym Citycom 300i is a 4 stroke, Scooter bike with a 262.80 ccm (15,96 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 20.65 HP (15,02 kW)) @ 7000 RPM, 23.50 Nm (2,39 kgf-m or 17,21 ft.lbs) @ 5500 RPM and a top speed of 128.0 km/h (79,10 mph)
When riding, the gas tank is an essential aspect. The Sym Citycom 300i is equipped with a 10.00 litres (2,63 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, offering efficient efficiency for your adventures.
Routine service is necessary for ensuring your Sym Citycom 300i operating reliably. Essential service parts include batteries. By using genuine parts, your Citycom 300i will keep providing dependable operation for years to come.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 262.80 ccm (15,96 cubic inches) |
| Power: | 20.65 HP (15,02 kW)) @ 7000 RPM |
| Torque: | 23.50 Nm (2,39 kgf-m or 17,21 ft.lbs) @ 5500 RPM |
| Compression: | 10.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 128.0 km/h (79,10 mph) |
| Fuel Capacity: | 10.00 litres (2,63 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 184.0 kg (403,67 pounds) |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |