The Piaggio XEvo 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder type of engine.
This engine has 14.90 HP (10,85 kW)) @ 9750 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM and an unconfirmed top speed.
When out on the road, the fuel capacity is a critical factor. The Piaggio XEvo 125 is equipped with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank, giving good fuel economy during your journeys.
Proper upkeep is vital for keeping your Piaggio XEvo 125 in top condition. Essential service parts comprise fuel filters. Using quality components, your XEvo 125 will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
If you are searching for Piaggio XEvo 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 14 and the Rear Tyre size is 130/70 - 12 so before going ahead and buying a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 14.90 HP (10,85 kW)) @ 9750 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 8500 RPM |
| Compression: | 12.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 161.0 kg (353,13 pounds) |
| Length: | 2070 mm (81,09 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |