The Moto Guzzi California Special Sport is a 4 stroke, Custom bike with a 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) V2 type of engine.
This engine has 72.40 HP (52,54 kW)) @ 6400 RPM, 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM and an unconfirmed top speed.
For longer journeys, the fuel system is a key consideration. The Moto Guzzi California Special Sport features a 19.00 litres (4,99 gallons) fuel tank, delivering excellent fuel economy for your adventures.
Regular maintenance is crucial for maintaining your Moto Guzzi California Special Sport performing at its best. Popular maintenance parts comprise air filters. Using quality components, your California Special Sport can maintain excellent performance over many seasons.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64,61 cubic inches) |
| Power: | 72.40 HP (52,54 kW)) @ 6400 RPM |
| Torque: | 94.00 Nm (9,55 kgf-m or 68,95 ft.lbs) @ 5000 RPM |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 19.00 litres (4,99 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Custom |
|---|---|
| Year: | 2003 |
| Weight: | 251.0 kg (550,63 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | N/A |
| Rear Brakes: | N/A |