The Aprilia SportCity 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.00 ccm (7,53 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 19.44 HP (14,13 kW)) @ 9500 RPM, 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 7500 RPM and a top speed of 105.0 km/h (64,87 mph)
For weekend adventures, the fuel capacity is a critical feature. The Aprilia SportCity 125 is equipped with a 9.00 litres (2,37 gallons) fuel tank and uses a OHC fuel control system, providing optimal efficiency during your journeys.
Scheduled maintenance is vital to keep your Aprilia SportCity 125 running smoothly. Popular maintenance parts involve clutch plates. With regular servicing, your SportCity 125 can maintain dependable operation over the long term.
Loading products...
If you are searching for Aprilia SportCity 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 15 and the Rear Tyre size is 130/80 - 15 so before purchasing a tyre, check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7,53 cubic inches) |
| Power: | 19.44 HP (14,13 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 11.70 Nm (1,19 kgf-m or 8,56 ft.lbs) @ 7500 RPM |
| Compression: | 11.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | 4 |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | Automatic |
| Top Speed: | 105.0 km/h (64,87 mph) |
| Fuel Capacity: | 9.00 litres (2,37 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | OHC |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2008 |
| Weight: | 148.0 kg (324,67 pounds) |
| Length: | 2100 mm (82,29 inches) |
| Front Brakes: | Double disc |
| Rear Brakes: | Single disc |