The Suzuki Volty 250 is a 4 stroke, Naked Bike bike with a Air cooled 249.00 ccm (15,11 cubic inches) Single cylinder, 4 Valve type of engine.
This engine has 20.00 HP (14,53 kW)) @ 7500 RPM, 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM and an unconfirmed top speed.
For daily commuting, the fuel system is an important consideration. The Suzuki Volty 250 is fitted with a 12.00 litres (3,15 gallons) fuel tank and features a SOHC fuel delivery system, delivering optimal efficiency for your rides.
Routine service is crucial for keeping your Suzuki Volty 250 in top condition. Common service items involve sprockets. With regular servicing, your Volty 250 will continue to deliver great rides throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 249.00 ccm (15,11 cubic inches) |
| Power: | 20.00 HP (14,53 kW)) @ 7500 RPM |
| Torque: | 21.00 Nm (2,09 kgf-m or 15,42 ft.lbs) @ 6000 RPM |
| Compression: | 9.0:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Air |
| Valves: | 4 |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | N/A |
|---|---|
| Gearbox: | 5 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.00 litres (3,15 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | SOHC |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2002 |
| Weight: | 125.0 kg (274,22 pounds) |
| Length: | 2005 mm (78,51 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Expanding brake |