The MBK Skycruiser 125 is a 4 stroke, Scooter bike with a Liquid cooled 124.70 ccm (7,57 cubic inches) Single cylinder type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Belt driven transmission.
This engine has 14.42 HP (10,45 kW)) @ 8750 RPM, 11.33 Nm (1,19 kgf-m or 8,36 ft.lbs) @ 6500 RPM and an unconfirmed top speed.
When riding, the fuel capacity is a key factor. The MBK Skycruiser 125 includes a 12.50 litres (3,28 gallons) fuel tank, ensuring good performance on the road.
Routine service is necessary for keeping your MBK Skycruiser 125 operating reliably. Frequently replaced components involve fuel filters. With regular servicing, your Skycruiser 125 will sustain reliable service over many seasons.
Loading products...
If you are looking for MBK Skycruiser 125 Tyres then you will need to look for the right sizes. On this model the Front Tyre size is 120/70 - 16 and the Rear Tyre size is 140/70 - 14 so before purchasing a tyre, double check that it is the right size.
| Type: | Single cylinder |
|---|---|
| Displacement: | 124.70 ccm (7,57 cubic inches) |
| Power: | 14.42 HP (10,45 kW)) @ 8750 RPM |
| Torque: | 11.33 Nm (1,19 kgf-m or 8,36 ft.lbs) @ 6500 RPM |
| Compression: | 11.2:1 |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | Liquid |
| Valves: | N/A |
| Starter: | N/A |
| Transmission: | Belt |
|---|---|
| Gearbox: | N/A |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | 12.50 litres (3,28 gallons) |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Scooter |
|---|---|
| Year: | 2009 |
| Weight: | N/A |
| Length: | 2210 mm (86,57 inches) |
| Front Brakes: | Single disc |
| Rear Brakes: | Single disc |