The Voxan V2 Roadster is a 4 stroke, Naked Bike bike with a 996.00 ccm (60,48 cubic inches) V2 type of engine. This engine then gets the power to the rear wheel with a Chain driven transmission.
This engine has 108.00 HP (78,41 kW)) @ 9500 RPM, 110.00 Nm (11.2 kgf-m or 81.1 ft.lbs and an unconfirmed top speed.
Scheduled maintenance is important to maintain your Voxan V2 Roadster in peak form. Regular replacement items consist of sprockets. Through proper maintenance, your V2 Roadster can keep delivering excellent performance throughout its lifetime.
Loading products...
| Type: | V2 |
|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60,48 cubic inches) |
| Power: | 108.00 HP (78,41 kW)) @ 9500 RPM |
| Torque: | 110.00 Nm (11.2 kgf-m or 81.1 ft.lbs |
| Compression: | N/A |
| Stroke: | 4 |
| Cooling: | N/A |
| Valves: | N/A |
| Starter: | Electric |
| Transmission: | Chain |
|---|---|
| Gearbox: | 6 - speed |
| Top Speed: | N/A |
| Fuel Capacity: | N/A |
|---|---|
| Fuel Control: | N/A |
| Type: | Naked Bike |
|---|---|
| Year: | 2000 |
| Weight: | 187.0 kg (410,24 pounds) |
| Length: | N/A |
| Front Brakes: | Dual disc |
| Rear Brakes: | Single disc |